Aktuálně - Životní prostředí

Energetická krize a infekce bakterií legionella?

6.12.2022

Vzhledem k navyšování cen za elektrickou energii se často obyvatelé i celá bytová družstva či ubytovací zařízení uchylují ke snížení teploty v bojlerech a celých soustavách s teplou vodou.

Tato volba nicméně s sebou nese zdravotní riziko, protože stejně jako při opětovném otevření některých provozů, včetně ubytovacích zařízení po lockdownu na jaře 2021 tím vzniká vyšší riziko výskytu bakterie Legionella.

Již při uvolňování po první vlně pandemie na jaře 2020 vydal Státní zdravotní ústav(SZÚ) upozornění v souvislosti se zvýšeným rizikem výskytu bakterie Legionella v rozvodech zejména teplé vody. Po dobu uzavření či omezení provozu těchto objektů a souvisejícím snížení teploty vody v systému přirozeně dochází k vytváření ideálních podmínek pro rozvoj bakterií Legionella.

Podrobně jsme o této problematice psali zde.

Současně je již připraven návrh novely vyhlášky 252/2004, který zahrnuje i posouzení a řízení rizik vnitřního vodovodu v prioritních prostorech i z hlediska rizika přítomnosti bakterií rodu Legionella v rozvodu teplé vody.  V rámci tohoto posouzení rizik je jednám z důležitých faktorů i teplotní režim (v případě, že není dezinfekce teplé vody), kdy ze nízké riziko se považuje stav, kdy teplota ve všech místech spotřeby dosahuje 55 ± 2 °C, naopak, pokud teplota nedosahuje 50 °C v celé budově jde o vysoké riziko.

Snížené náklady  na ohřev teplé vody nestojí za vážné zdravotní problémy, které tato zákeřná bakterie může způsobit.

Chcete více informací o Legionella? Přehlednou prezentaci, spolu s kontakty na naše pobočky naleznete zde.

Máte-li požadavek na stanovení bakterií Legionella, či kontrolu účinnosti provedené desinfekce neváhejte nás kontaktovat na tel. 226 226 228 nebo e-mailem na info.cz@alsglobal.com.

Zajistíme pro vás také zprostředkování profesionálního čištění a desinfekce systému ověřeným dodavatelem.