Aktuálně

Máme za sebou první SWAP akci

11.6.2024

Koncem května se u nás ve firmě uskutečnila první SWAP akce, tedy nakupování bez peněz, během níž si zaměstnanci mohli vyměňovat různé věci.

Tato iniciativa přišla v době, kdy segmenty fast fashion a ultra fast fashion stále rostou a význam takové akce je pro udržitelnost životního prostředí velmi významný.

Fast fashion, charakterizovaná rychlou výrobou a nízkými cenami, čelí již dlouho kritice kvůli negativním dopadům na životní prostředí a nevyhovujícím pracovním podmínkám v textilním průmyslu. Segment ultra fast fashion tento model ještě zesiluje. Masivně produkuje a chrlí nepřeberné množství nekvalitních produktů, vyráběných za účelem skončit po pár použitích v koši, a to s nadměrnou spotřebou přírodních zdrojů. V tomto kontextu představuje SWAP model životaschopnou a kreativní alternativu.

Na naší SWAP akci se ukázalo, jak může komunitní přístup podpořit udržitelné praktiky. Zaměstnanci přinesli různé věci: od oblečení, přes knihy, bytové doplňky či dekorace, sportovní potřeby až po hračky. Každý si mohl vybrat co potřebuje a nepotřebné kousky našly nové majitele. Společně jsme tak nejen snížili množství odpadů, ale také posílili smysl pro komunitu a vzájemnou podporu.

A teď trochu statistiky: celkem se přineslo 89 kg věcí. Z toho se vyměnilo 65 % věcí přímo na místě. Neodnesené věci se použijí na dalších SWAP akcích pořádaných týmem SWAP PRAGUE a část poputuje ke zpracování recyklační firmě. Přepočítáno na CO2 jsme společnou výměnou akcí ušetřili 1 122,44 Kg CO2
a 481 606,70 litrů vody.

Naše první SWAP akce tak zaznamenala velký úspěch a jsme vděční všem zaměstnancům za jejich aktivní zapojení. Nejen, že podpořila udržitelné spotřební chování, ale zaměstnanci si také odnesli domů nové kousky, ze kterých se mohou těšit. Radost je tedy dvojí – pro naši planetu i pro nás samotné.

Těšíme se na další kola SWAP akcí a na další příležitosti, jak společně udělat svět o něco lepším místem.