Aktuálně

Prevence infekce bakterií Legionella

20.4.2021

Vzhledem k postupnému rozvolňování opatření proti šíření epidemie COVID-19 se dostává do popředí otázka opětovného otevření některých provozů, včetně ubytovacích zařízení – hotelů, penzionů atp. Již při uvolňování po první vlně pandemie na jaře 2020 vydal Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozornění v souvislosti se zvýšeným rizikem výskytu bakterie Legionella v rozvodech zejména teplé vody. Po dobu uzavření či omezení provozu těchto objektů přirozeně docházelo k situaci, kdy v rozvodech teplé vody klesla její teplota a současně voda v systémech stagnovala, což vytvářelo ideální podmínky pro rozvoj bakterií Legionella.

Pro prevenci možných nákaz je tedy dle upozornění SZÚ před uvedením do provozu systémy rozvodu zejména teplé vody řádně desinfikovat a především ověřit (ne)přítomnost bakterií Legionella v systému. Doporučení SZÚ, které lze nalézt zde obsahuje i odkaz na doporučený postup Evropské pracovní skupiny pro legionely (ESGLI).

Tento dokument popisuje jednotlivé body vedoucí k zachování bezpečného provozu ubytovacích zařízení (celé znění v anglickém jazyce zde).

Základní body doporučeného postupu:

  1. Proveďte úplnou dezinfekci rozvodného systému vody a propláchněte jej do všech výstupů, abyste dosáhli 50 ppm volného chloru nebo ekvivalentního biocidu po dobu nejméně jedné hodiny a ověřte, zda je této úrovně dosaženo i na nejvzdálenějších odtocích, doplňte podle potřeby. Případně kontaktuje specializovanou firmu pro čištění rozvodů vody.
  2. Vypláchněte a znovu naplňte systém, abyste dosáhli běžných provozních cílových úrovní dezinfekce (případně naplnili systém vodou z řádu).
  3. Zahřejte vodu ideálně na 60 ° C, otevřete výstupy (kohoutky) a propláchněte všechny vývody.
  4. Monitorujte teploty a hladiny biocidů, pokud je to možné, upravte je podle potřeby po dobu nejméně 48 hodin a poté odeberte vzorky vody pro stanovení bakterií Legionella z vývodů sentinelové (mikrobiologické vzorky odebrané do 48 hodin po dezinfekci mohou vykazovat falešně negativní výsledky). Popřípadě nás kontaktujte pro informace o správném odběru či jeho provedení našimi pracovníky.
  5. Pokud jste spokojeni, systémy horké a studené vody jsou pod kontrolou, poté budovu znovu otevřete.

Chcete více informací o Legionella? Přehlednou prezentaci, spolu s kontakty na naše pobočky naleznete zde.

Máte-li požadavek na stanovení bakterií Legionella nebo jakékoliv jiné potřeby analytických služeb, neváhejte nás kontaktovat na tel. 226 226 228 nebo e-mailem na info.cz@alsglobal.com.