Aktuálně

Prevence infekce bakterií Legionella

10.5.2021

Vzhledem k postupnému rozvolňování opatření proti šíření epidemie COVID-19 se dostává do popředí otázka opětovného otevření některých provozů, včetně ubytovacích zařízení – hotelů, penzionů atp. Již při uvolňování po první vlně pandemie na jaře 2020 vydal Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozornění v souvislosti se zvýšeným rizikem výskytu bakterie Legionella v rozvodech zejména teplé vody. Po dobu uzavření či omezení provozu těchto objektů přirozeně dochází k situaci, kdy v rozvodech teplé vody klesla její teplota a současně voda v systémech stagnovala, což vytváří ideální podmínky pro rozvoj bakterií Legionella.

 

Pro prevenci možných nákaz je tedy třeba dle upozornění SZÚ před uvedením do provozusystémy rozvodu zejména teplé vody řádně desinfikovat nejlépe prostřednictvím profesionální firmy, a především ověřit (ne)přítomnost bakterií Legionella v systému. 

Doporučení SZÚ, které lze nalézt zde obsahuje i odkaz na doporučený postup Evropské pracovní skupiny pro Legionelly (ESGLI).

Tento dokument popisuje jednotlivé body vedoucí k zachování bezpečného provozu ubytovacích zařízení (celé znění v anglickém jazyce zde).

 

Základní body doporučeného postupu:

  • Proveďte úplnou dezinfekci rozvodného systému vody a propláchněte jej do všech výstupů, abyste dosáhli 50 ppm volného chloru nebo ekvivalentního prostředku po dobu nejméně jedné hodiny a ověřte, zda je této úrovně dosaženo i na nejvzdálenějších odtocích, doplňte podle potřeby. Případně kontaktuje specializovanou firmu pro čištění rozvodů vody.
  • Vypláchněte a znovu naplňte systém, abyste dosáhli běžných provozních cílových úrovní dezinfekce (případně naplnili systém vodou z řádu).
  • Zahřejte vodu ideálně na 60 ° C, otevřete výstupy (kohoutky) a propláchněte všechny vývody.
  • Monitorujte teploty a poté odeberte vzorky vody pro stanovení bakterií Legionella z vývodů sentinelové (mikrobiologické vzorky odebrané do 48 hodin po dezinfekci mohou vykazovat falešně negativní výsledky). Popřípadě nás kontaktujte pro informace o správném odběru či jeho provedení našimi pracovníky.
  • Pokud jste spokojeni, systémy horké a studené vody jsou pod kontrolou, poté budovu znovu otevřete.

Chcete více informací o Legionella? Přehlednou prezentaci, spolu s kontakty na naše pobočky naleznete zde.

Máte-li požadavek na stanovení bakterií Legionella, či kontrolu účinnosti provedené desinfekce neváhejte nás kontaktovat na tel. 226 226 228 nebo e-mailem na info.cz@alsglobal.com.

Zajistíme pro Vás také zprostředkování profesionálního čištění a desinfekce systému ověřeným dodavatelem.